O ŠKOLI

Naša škola osnovana je 1947.godine pod imenom "XI državna škola" da bi 1957. godine dobila naziv Osmogodišnja škola "Blagoje Parović", a od 1994. nosi naziv OŠ "Avdo Smailović". Od proljeća 1994. godine naša škola nosi ime poznatog bosanskohercegovačkog kompozitora i muzikologa Avde Smailovića.

BIOGRAFIJA: AVDO SMAILOVIĆ

Avdo Smailović rođen je 14.8.1917. godine u Visokom. Osnovne muzičke pismenosti i sviranja stekao je u rodnom gradu i od tada se sistematski školuje. U djetinstvu je bio siromašni pastir, u mladosti kvalifikovani radnik metalske struke i istaknuti muzičar - amater. Vanredno studira na višoj Pedagoškoj akademiji u Sarajevu za glazbu u Ljubljani. Redovni i postdiplomski studij završio je na Akademiji za glazbu u Ljubljani. Radio je kao profesor Učiteljske škole, više Pedagoške škole i Pedagoške akademije u Sarajevu. Komponovao je solističku, instrumentalnu, horsku, kamernu i sinfonijsku muziku. Poznata djela su mu: "Bilo čovjekovo", "Drvar" - sinfonijska poema, "Podigman" i "Trube romanijske" itd. Dobitnik je mnogobrojnih priznanja. Umro je 22.02.1984. godine. Sahranjen je u Sarajevu na groblju Bare.

Direktor/Fax: 033/ 619 - 155
Sekretar: 033/ 640 - 654
Pedagog: 033/ 640 - 455
e-mail: avsmail@bih.net.ba

O nama

Naša škola se nalazi u Sarajevu i jedna je od najvećih na području Kantona Sarajevo. Posjetite nas na adresi Adema Buće 151 u Buća Potoku.

Radujemo se vašoj posjeti.

Ⓒcopyright JU OŠ Avdo Smailović 2016
Ⓒcopyright harrisbazdar